Головна | Реєстрація | Вхід | RSSНеділя, 28.04.2024, 21:46

Сайт вчителя хімії 

Острівщинської ЗОШ І-ІІІ ступенів 

Стельмащук Тетяни Миколаївни

Меню сайту
Категорії розділу
Мої статті [8]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог статей

Головна » Статті » Мої статті

Реферат на тему : «Фаст-фуд: смачно, але неймовірно небезпечно.»

 

Зміст

1.Трохи історії

2.Швидко з'їв — швидко захворів

2.1.Бульйонні кубики, солоні крекери, сухарики

2.2.Що містять такі продукти харчування

3.Чим загрожує фаст-фуд?

3.1.Канцерогенність

3.2.Звикання

4. Про шкідливість солодких газованих напоїв

5. Цукровий діабет

5.1. Цукор виснажує підшлункову залозу

5.2.«Солодке життя» без цукру

6.Глас науки

7.Чи загрожують фаст-фуди українцям?

                                                                     1.Трохи історії

     Існували і в римлян і свій фаст-фуд. Вони смажили коржі з яловичини, які потрібно було їсти з хлібом. Професор Філіп Фернандес-Арместо у своїй книзі «Історія їжі» стверджує, що середньостатистичний давній римлянин вживав в їжу більше фаст-фуду, ніж, скажімо, сучасний житель Нью-Йорка. Різниця в тому, що швидке харчування давніх римлян було свіжіше й корисніше, ніж сучасні хот-доги й гамбургери.
     Поважали фаст-фуд і в інших країнах. У Китаї задовго до появи «Доширака» на базарах торгували гарячою локшиною швидкого приготування, в Індії були популярні коржі чапаті з гострим соусом і рис зі шматочками курки під соусом карі. В Європі теж дуже поважали різноманітні коржі, а в деяких країнах (наприклад, у Росії) не гидували й пиріжками.
Фаст-фуд як індустрія виник у 1920-і роки в Америці. До цього часу американці воліли готувати їжу самостійно вдома, але зі стрімким промисловим зростанням і розвитком автомобілебудування в країні у них не вистачало часу на готування. Тут і з’явилися перші ресторани, що торгують фаст-фудом.
     Піонером у цій галузі стала компанія «Білий замок» (White Castle), яка відкрилася в 1921 році в Канзасі. Фірмовою стравою «Білого замку» були гамбургери, які на той час для американців були дивиною. Потенційних покупців радувала й стабільна ціна на їжу: незважаючи на другу світову війну й інфляцію, компанія до 1946 року продавала свої гамбургери по п’ять центів.
Коли деякі відвідувачі почали замислюватися про те, чи не шкідлива така їжа, хазяїн мережі Біллі Інграм придумав хитрий хід. Він найняв декількох молодих людей, які за невелику плату щодня приходили в «Білий замок» у білих халатах і замовляли там гамбургери. Відвідувачі сприймали їх за лікарів і заспокоювалися. Раз гамбургери їдять навіть лікарі, виходить, вони справді безпечні для здоров’я.
     Наприкінці 1940-х років у «Білого замку» почали з’являтися конкуренти. Найсерйознішим з них виявилася молода компанія «Макдональдс». Починалося все дуже скромно: два брати Дік і Мак Макдональдс, що торгували в невеликому ресторані барбекю для каліфорнійських автомобілістів, вирішили переключитися на випуск гамбургерів. У 1948 році їм це вдалося, причому доходи різко зросли. В 1954 році з ними познайомився комівояжер Рей Крок, який запропонував відкривати по всій країні заклади під тією ж маркою. Брати погодилися, і справа пішла.

2.Швидко з'їв — швидко захворів

     Недавно в пресі з’явився рейтинг самих шкідливих дляздоров’я людини закусок і багато зних пропонує нам фаст-фуд. Його склав Джонни Боуден. Серед всіх продуктів першими в списку значиться:

  • картопля фрі (french fries — «картопля, смажена по-французьки»). Ця їжа являє собою дуже шкідливе сполучення картоплі, масла, цукру і синтетичних харчових добавок. Вона продається практично у всіх фаст-фудах;
  • солодкі глазуровані пончики;
  • чіпси;
  • солодкі газовані напої, доскладу яких входить багато шкідливих хімічних компонентів у вигляді харчових добавок;
  • шоколадні батончики, що містять велику кількість цукру і харчових добавок;
  • печиво зі зниженим вмістом жиру, що збільшує кількість синтетичних компонентів, що виступають у ролі замінників жиру;
  • крекери, що містять багато хімічних добавок;

Всі ці продукти є асортиментом фаст-фуду. Всі вони продаються в закладах швидкого харчування.

     Фастфудівський раціон можна порівняти з боксерським ударом по здоров'ю — влучний, різкий і з серйозними наслідками.

     Від шоколадних батончиків, чіпсів, сухариків, кольорових напоїв із пакетиків («просто додай води!») у всіх очі розбігалися. А тут ще й реклама розпалювала апетити, на всі боки вихваляючи невідому нам їжу в яскравих упаковках. Як витвори кулінарного мистецтва підносилися довірливій публіці хот-доги, гамбургери та інший фаст-фуд. Однак як приховувалися, так і приховуються негативні наслідки споживання таких продуктів.

      Американські члени Всесвітньої організації споживачів  назвали ці продукти   «смітникова їжа». 

      У тих країнах, звідки прийшла до нас фастфудівська їжа, ставлення до неї щодалі негативніше. Відомі численні судові позови важкохворих людей до фірм, ресторанів швидкої їжі, у яких споживачі звинувачують виробників у завданні школи їхньому здоров'ю, і це небезпідставно. Дані українських медиків також викликають занепокоєння.

2.1.Бульйонні кубики, солоні крекери, сухарики

Бульйонні кубики, солоні крекери, сухарики та безліч інших широко розрекламованих «модних і стильних» продуктів ми споживаємо у величезних обсягах. А якість харчування неодмінно позначається й на якості здоров'я. У цих висококалорійних продуктах низький вміст поживних речовин, зате в надлишку жири, цукор, сіль, інші активні речовини, що провокують розвиток холециститів, панкреатитів, захворювань шлунково-кишкового тракту та серцево-судинних захворювань. Кількість дітей із проблемами травлення за останні 15 років зросла майже у 1,5 раза. Удвічі побільшало діагнозів гастриту, дуоденіту, виразки шлунка і дванадцятипалої кишки. Мало кому відомо, що для дітей особливо шкідливі продукти з умістом сої. Соя, що міститься у «смітниковій їжі», має підвищену кількість рослинних естрогенів — гормонів, що викликають у дівчат пухлини молочних залоз, передчасне статеве дозрівання і, як наслідок, — скорочення життя.

     У хлопчиків же можуть виникнути проблеми з простатою. Про це свідчать дослідження європейських учених останніх п'яти років. Зокрема, шведські вчені з університету в Лінчепінгу та 18 студентів-медиків (добровольців) дослідили, як чотиритижневе харчування виключно фастфудівською їжею вплине на здоров'я піддослідних. Мало того, що всі учасники експерименту за цей час додали у вазі на 10—15 % — у 13 із них було виявлено зміни у печінці, дуже схожі на ті, що спостерігаються в алкоголіків. Це свідчить про пошкодження клітин печінки. Одночасно спостерігалося й накопичення жиру в печінці. Його вміст зріс у 2,5 рази . На одужання в учасників експерименту пішло до шести місяців. А якби вони продовжували «сидіти» на фаст-фуді, як багато їхніх ровесників, то до 40—45 років мали б цілий букет хвороб.

     Хоч і живемо ми в часи технічних відкриттів, доступності інформації, але у питаннях власного здоров'я часто виявляємо безграмотність . Та  якщо про небезпеку бути попередженим, її можна уникнути.

2.2.Що містять такі продукти харчування:

Чипси

Це суміш вуглеводів і жиру, в оболонці барвників і замінників смаку.

Солодкі газовані напої

Коктейль з цукру, хімії і газів прискорює розподіл по організму токсинів. Газовані солодкі напої шкідливі і високою концентрацією цукру - в еквіваленті чотири-п'ять чайних ложок, розведених в склянці води.

Сосиски і ковбаси

     Містять так звані приховані жири (свиняча шкірка, сало, нутряний жир), все це вуалюється ароматизаторами і замінниками смаків. Багато виробників м’ясних виробів використовують трансгени. Скажімо, сосиски, сардельки, ковбаси на 80% (!) складаються з трансгенної сої, крохмалю, кісткового борошна . Такий “коктейль” агресивно впливає на печінку.Деякі замінники смаку і зовсім визнані канцерогенними.

Жувальні цукерки, «чупа-чупси»

     Цукор псує зубну емаль, хімічні домішки і барвники, які містяться у таких продуктах у величезних кількостях, завдають удару по всьому організму.

3.Чим загрожує фаст-фуд?

3.1.Канцерогенність

   При згадці про вміст у продукті канцерогенних речовин потрібно розуміти, що йдеться не про склад самого продукту, а про низьку технологію його приготування. Канцерогени можна знайти і в домашніх копченостях — рибі або м'ясі, або в печені, приготованій на перегорілій олії (жиру). Претензії потрібно пред’являти не до самої їжі, а до способу приготування. В одному ресторані жир поміняють, в іншому на ньому посмажать страву 10 разів. Технологія приготування продукту різна для кожного конкретного виду жирів. Звичайно, якщо одні й ті ж жири використовувати нескінченно, можливе утворення канцерогенних речовин. Якщо за технологією потрібно смажити продукт 5 хв, а його смажать 8 — то це вже порушення процесу.

3.2.Звикання

     Тепер розглянемо звинувачення в тому, що до фаст-фуду додають харчові добавки, які «підсаджують» нас саме на такий тип харчування, викликаючи звикання. Харчові добавки використовуються майже в усіх продуктах харчування промислового виробництва, які ми їмо. До них належать ароматизатори, барвники, стабілізатори, розпушувачі, антиоксиданти, консерванти. Але вони не викликають звикання.

     Не можна перетворювати фаст-фуд на свій постійний раціон харчування, як це роблять багато американців. Швидка їжа не може похвалитися збалансованістю вмісту білків, вуглеводів, жирів, вітамінів і мікроелементів. Ви в надлишку одержуєте вуглеводи і жири, натомість організм потребує всього іншого також. Американці вже пожинають плоди своєї любові до фаст-фуду — кількість людей, хворих на ожиріння, збільшується з кожним днем.

     Не дивно, що від надмірної ваги страждають і діти: значно швидше і комфортніше для батьків швиденько заштовхати в ди¬тину гамбургер, аніж варити домашній курячий суп. Проте перш ніж зайти у фаст-фуд, подумайте про те, що дитячому і підлітковому організму необхідні всі корисні речовини для його нормального функціонування.

Фаст-фуди привертають нас, швидше, психологічно. Коли людина голодна, красиве оформлення (а на ньому роблять акцент) — лист салату, огірочок, золотиста картопелька — виглядають вельми привабливо. До того ж швидка їжа вгамовує голод, ще й у затишному приміщенні з ненав'язливою музикою, хорошим сервісом.

      Захоплення швидкою їжею забезпечує незбалансоване харчування, а отже, і порушення роботи шлунково-кишкового тракту та швидше ожиріння.

      З медичного погляду ситуація невтішна. Майже всі популярні продукти фаст-фуди дуже калорійні. В цьому й сенс: з'їсти менше, але насититися. Вживання продуктів із надлишком жирів та цукру призводить до збільшення ваги. Окрім того, систематичне споживання чизбургерів та гамбургерів порушує процес усмоктування кальцію, що збільшує вірогідність інсульту. Перелічувати недоліки швидкого харчування можна довго. І — що найголовніше! - про них знають майже всі, однак  популярність таких закладів не зменшується.  Справді, про здоров'я думають далеко не в першу чергу. До цього не звикати. Куріння, для прикладу, теж шкідливе, а швидка їжа, на відміну від нього, смачна. Що ж тут можна говорити?

      Тож світова спільнота занепокоєна наслідками, спричиненими споживанням швидкої їжі.

      На рівні фантастики виглядають реальні дії британської влади: Міністерство охорони здоров'я планує прирівняти рекламу фаст-фудів до пропагування наркотиків та насильства. Планується, що згодом реклама «нездорової їжі» з'являтиметься лише в нічному ефірі. Головна аргументація британської влади — боротьба з дитячим ожирінням.

      У Сполучених Штатах Америки ситуація взагалі катастрофічна: майже половина дорослих американців щоденно вживають фаст-фуди. Ожиріння стало однією з невід'ємних характеристик середиьостатистичного представника Америки.

    Дані Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) вражають: Європа семимильними кроками наздоганяє США. За оцінками експертів, у Європі жертвами неправильного харчування щороку стають до 200 тис. людей. Німеччина витрачає 70 млн євро щороку для лікування хвороб, викликаних ожирінням та надлишковою вагою.

      За кількістю дітей та підлітків, які страждають від надлишкової ваги, Німеччина посідає друге місце з Великобританією і поступається лише США.

4. Про шкідливість солодких газованих напоїв

Полиці магазинів прогинаються під незчисленними пляшками солодких газованих напоїв. Крім нових і екзотичних ми зустрічаємо і свої улюблені напої «з радянського дитинства» наших батьків , бабусь та дідусів . Не кажучи вже про ті, які «обрало нове покоління» чи ті, які закликають «бути молодим». Важко протистояти цій різнобарвно-пістрявій атаці, особливо дітям ! А найгірше те, що багато батьків справді не вважають ці напої шкідливими, а дитячу залежність від них ігнорують, чи пояснюють «складним віком».

В газованих напоях замість цукру використовують його замінник – аспартам. На етикетках відомий як Е951 або сластилін). В країнах Євросоюзу аспартам заборонений для вживання дітям до 4-х років. Аспартам солодший за цукор у 150-200 разів. Але найгірше – напої з аспартамом не тамують спрагу. Справа у тому, що слина погано видаляє залишки аспартаму із слизової оболонки рота, тому після вживання з’являється приторне відчуття, яке хочеться усунути новою порцією напою. Ви ніколи не зможете втамувати спрагу солодким газованим напоєм – це під силу лише простій воді.

    З цукру не містять калорій! Це не правда: калорійність аспартаму – 4 ккал/г. Але у порівнянні з цукром – можна сказати, що аспартам взагалі не містить калорій. Крім того він не підвищує рівень глюкози в крові, а значить і рівня інсуліну, який підсилює утворення жирів. Як же тоді виходить, що низькокалорійний продукт стає причиною ожиріння? Все не просто, але приблизно ось так: аспартам потрапляє у шлунок, в той час смакові рецептори сигналізують у мозок про потрапляння цукру, але організм не отримує глюкозу. Виникає «вуглеводне голодування» яке провокує різке підвищення апетиту. Організм потребує вуглеводів і змушує вас їсти до тих пір, доки не підвищить рівень цукру у крові. В результаті ви з’їдаєте більше, ніж думаєте.

    Солодкі газовані напої, наче коктейлі, — включають в себе різні інгредієнти. Часто ними є шкідливі речовини чи навіть отрути. Вкупі і окремо вони чинять руйнівний вплив на організм. Ніхто із нас не погодився б просто так вживати у їжу отруту, але замасковані у солодких газованих напоях вони стали постійною добавкою до нашого харчування.

    Барвники стають причиною розвитку алергічних реакцій та бронхіальної астми, не кажучи вже про «натуральні або ідентичні натуральним ароматизатори». Хитромудре поєднання «або» — як правило і означає лише «або». А якщо дехто повірить, що там є щось натуральне – ще краще для виробника.

    Але рекорд по шкідливості належить, як не дивно це прозвучить, — формальдегіду !Стоп, — скажете ви, — звідки він взявся в продукті харчування? Ну звичайно, спеціально його туди ніхто не клав, але він є продуктом розпаду аспартама, і ходить не сам — за руку веде метанол. Формальдегід і метанол — отрути. Їх вживання вкрай небезпечне. Ці речовини утворюються якщо розчин аспартаму нагріти до 30 градусів. Тому НІКОЛИ не підігрівайте солодкі газовані напої. В кращому варіанті це може стати причиною важкого отруєння.

    Кожен із нас читав на етикетках солодких газованих напоїв інформацію про те, що даний напій «краще смакує охолодженим». Що ж. Крім відвертої брехні цей напис, наче айсберг, приховує ще багато цікавої інформації. Щодо відвертої брехні: краще смакує той напій смаком якого ви можете насолодитися, а як відомо смакові рецептори найкраще працюють при температурі від +15 до +35̊. Холодна їжа знижує смакові відчуття. Якщо холодний напій насправді не смакує – навіщо його охолоджувати?

    Фаст-фуд запитий крижаним напоєм не сприяє насиченню і відчуття голоду повертається надто швидко. І ви купляєте ще дві нові порції. Фокус з холодильником допоміг збагатитися багатьом виробникам фаст-фудів.

   Часто солодкі газовані напої додатково збагачують вітаміном С. Вітамін С, як і усі інші вітаміни, повинен потрапляти до організму у мікродозах. Надмірне вживання вітамінів – шкідливе (про це в іншій статті). Вітамін С при частому і надмірному вживанні має токсичний вплив на підшлункову залозу. Він виснажує і знищує клітини які виробляють інсулін. Через деякий час підшлункова залоза вже не може виробляти інсулін, а такий стан називають – діабет.

5. Цукровий діабет

       Цукровий діабет — сидром, що характеризується  порушенням обміну речовин і високим рівнем цукру в крові (гіперглікемія) внаслідок низького рівня гормону інсуліну. Характерні симптоми — надмірне виділення сечі (поліурія), збільшене відчуття спраги та затьмарений зір. Ці симптоми можуть бути відсутні, якщо рівень цукру в крові не надмірно великий.

      Цукровий діабет був відомий ще з часів античності і в Середній Азії. Проте справжнє вивчення хвороби розпочалося аж у 1900 р. Уперше виявили й оцінили роль підшлункової залози в цукровому діабеті вчені Йозеф фон Мерінг і Оскар Мінковський.

      Історія цієї хвороби сягає своїм корінням у III ст. до н. е. Люди намагалися знайти методи лікування діабету, вони могли визначити його симптоми, але причини хвороби були невідомі. Ті, у кого виявився цукровий діабет, були приречені на смерть.

       Термін «діабет» уперше вжив римський лікар Аретеус у 100 р. н. е. Слово «діабет» у перекладі з грецької означає «закінчення». Отже, вислів «цукровий діабет» означає, фактично, «закінчується цукор», що відтворює одну з характерних рис захворювання — втрату цукру з сечею.

      У XVII ст. лікар Томас Вілліс уперше виявив солодкий присмак сечі у хворих на діабет, що потім лікарі використовували для діагностики цієї хвороби.

      У 1776 р. англійський лікар Добсон (1731—1784 рр.) з'ясував, що солодкуватий смак сечі хворих пов'язаний із наявністю в ній цукру, і з цієї дати діабет, власне, і почав називатися цукровим діабетом.

     З 1796 р. лікарі почали говорити про необхідність особливої дієти для діабетиків. Було запропоновано спеціальну дієту для хворих, у якій частину вуглеводів було замінено жирами. Фізичні навантаження почали використовувати як лікування діабету.

     У 1841 р. було вперше розроблено метод визначення цукру в сечі. Потім навчилися визначати рівень цукру в крові. У 1889 р. Мерінг і Мінковський викликали у тварин цукровий діабет, видаливши підшлункову залозу. У цьому ж році Пауль Лангерганс виявив при мікроскопічному дослідженні підшлункової залози характерні скупчення клітин, які назвав «острівцями», але їх значення для організму пояснити не зміг.

      І лише в 1921 р. дослідникам Бантінгу і Бесту вдалося отримати з тканини підшлункової залози інсулін, який у собаки з цукровим діабетом усунув ознаки хвороби. У 1922 р. інсулін було використано для лікування хворого цукровим діабетом. У 1960 р. було встановлено хімічну структуру інсуліну людини, а в 1979 р. — здійснено повний синтез людського інсуліну методом генної  інженерії.   Минуло два роки після відкриття інсуліну, і один молодий лікар із Португалії, який лікував пацієнтів із цукровим діабетом, задумався над тим, що цукровий діабет — не просто хвороба, а абсолютно особливий стиль життя. Щоб його засвоїти, пацієнтові необхідні міцні знання про своє захворювання.

5.1. Цукор виснажує підшлункову залозу!

     Тим часом цукор далеко не завжди був таким поширеним і доступним для споживача. Хоча цей продукт відомий людству понад 1500 років, упродовж тривалого часу він залишився екзотичним і високовартісним. Його продавали у невеликій кількості в аптеках як ліки.

     Масове вживання цукру почалося з XIX ст. після налагодження його промислового виробництва з цукрової тростини і цукрового буряка. За хімічною структурою цукор — дисахарид сахароза. Під дією ферменту підшлункової залози амілази в тонкій кишці сахароза розщеплюється на глюкозу і фруктозу. Фруктоза легко засвоюється клітинами організму, не перевантажуючи його. Вона є в натуральному меді, тому мед у невеликій кількості рекомендовано вживати замість цукру хворим на цукровий діабет. Засвоєння ж глюкози потребує інсуліну — гормону, що виробляється в підшлунковій залозі. Якщо цукру надходить надто багато, підшлункова залоза перевантажується, її інсулярний апарат виснажується, в кров надходить менше інсуліну, його не вистачає для переробки глюкози, і в організмі виникають серйозні проблеми. Зокрема, небезпечне захворювання, що набуває широких розмахів, — цукровий діабет.

    За даними ВООЗ, у світі налічується хворих на діабет:

 1985 р. — 30 млн осіб;

1995 р. — 135 млн осіб;

2000 р. — 177 млн осіб;

2010 р. - 285 млн осіб;

2025 р. — очікується 435 млн осіб.

      Щороку помирає 4 млн хворих на діабет.

Ситуація в Україні:

•     на 1 січня 2011 р. — понад 1 млн хворих на цукровий діабет;

•     3—4 млн осіб живуть із недіагностованим діабетом.

    Ознаки цукрового діабету: часте сечовипускання, відчуття постійної спраги, високий рівень цукру в крові, відчуття слабкості, повільне загоєння ран, швидка стомлюваність, запаморочення, порушення зору.

     Наслідки цукрового діабету: гіпоглікемія (різке зниження рівня цукру в крові); коматозний стан; серцево-судинні хвороби; хронічна ниркова недостатність; пошкодження сітківки ока (загрожує повною сліпотою); пошкодження капілярних судин (призводить до ампутації кінцівок та імпотенції).

      Яка ж кількість цукру вважається надмірною? Та, що перевищує норму, — 30—50 г на день для дорослої людини. Але мало кому вдається дотримуватися цієї дози, адже цукор у великих кількостях міститься в різних продуктах харчування, передусім ідеться про солодощі: цукерки, мармелад, марципани, морозиво, здобні булочки, торти, тістечка, рулети тощо, а також солодкі напої, дуже популярні нині серед дорослих і дітей.

Люди зазвичай кладуть кілька ложечок цукру в чай чи каву, компоти, млинчики, сирники тощо. Тож перевищити денну норму цукру, навіть не підозрюючи про це, дуже легко. І не дивно, що хвороби, зумовлені надмірним умістом цукру в крові, поширюються.

5.2.«Солодке життя» без цукру

     Цукор — найважливіший легкозасвоюваний простий вуглевод — дисахарид, споживання якого часто дуже перевищує фізіологічні потреби людини. Загальносвітова статистика свідчить про те, що середньорічне споживання цукру в розрахунку на 1 людину становить 40—50 кг, тобто 100—150 г на добу, що у 3—4 рази перевищує фізіологічну потребу.

Доведено, що надмірне споживання цукру та інших вуглеводів, які легко засвоюються, є вагомим чинником ризику виникнення та ускладнення перебігу серцево-судинних, ендокринних та багатьох інших захворювань і патологічних станів, зокрема підвищення вмісту холестерину в крові, надмірної маси тіла, цукрового діабету та ін. Тому не дивно, що деякі вчені пропонують навіть узагалі відмовитися від споживання цукру, називаючи його «білою смертю» і розглядаючи як біологічно малоцінний продукт, негативні наслідки впливу якого на організм людини значно перевищують позитивні.

      Але слід зважати на те, що відмову від цукру та солодких страв не можуть прийняти багато людей, які звикли до солодкого присмаку і без нього відчувають певний харчовий дискомфорт.

       Альтернативою цукру є речовини природного та штучного походження із солодким смаком — цукрозамінники та підсолоджувачі. Принциповою їх відмінністю є наявність енергетичної цінності у перших та її відсутність у других.

Цукрозамінники  — речовини природного або штучного походження. На відміну від натуральної сахарози, вони засвоюються в організмі не так швидко, потребуючи менше інсуліну, не створюють перенавантаження для підшлункової залози, у помірних кількостях не призводять до різкого підвищення рівня глюкози у крові, що має велике значення у лікувально-профілактичному харчуванні хворих на цукровий діабет та багатьох інших груп населення.

      Відомо кілька десятків речовин, які можуть бути використані як цукрозамінники. Найбільш поширеними з них є фруктоза, ксиліт та сорбіт.

Слід пам'ятати, що вони мають майже таку саму енергетичну цінність, як і цукор. Це треба брати до уваги під час планування і контролю калорійності добового раціону й окремих прийомів їжі.

      Цукрозамінники і підсолоджувані вживають понад 70 % хворих на діабет, серед інших осіб цей показник значно нижчий. І все ж потрібен ретельний контроль за безпекою можливого впливу синтетичних підсолоджувачів на здоров'я людини. Позитивні результати споживання підсолоджувачів особами, які з тих або інших причин не можуть уживати цукор, набагато перевищують гіпотетичний ризик такого вживання.

     На думку багатьох дослідників, перспективною і доступною рослиною для отримання природних підсолоджувачів є солодка. Корінь цієї багаторічної рослини містить цінні біологічно активні речовини, їх використовують у багатьох галузях народного господарства. Продукти з кореня солодки успішно застосовують у медицині та харчовій промисловості. Лікарські препарати з кореня солодки мають протизапальну, протиалергенну, протипухлинну, антибіотичну, противиразкову, радіозахисну та деякі інші корисні властивості, які роблять їх надзвичайно перспективними.

6.Глас науки

      Якщо відкинути конкуренцію, змагання за популярність і звернутися до науковців, їхні відкриття просто вражають.

     Для прикладу, нещодавно швецькі вчені виявили, що картопля фрі та гамбургери містять необхідну кількість канцерогенів для розвитку та прогресування онкологічних захворювань. Канцерогеном у даному випадку є акриламід, що утворюється шляхом нагрівання багатої на вуглеводи їжі.

      За результатами досліджень, у традиційній картоплі фрі концентрація акриламіду перевищує норму у 100 разів! Але її легко знайти у вільному продажі.

      Науковці, які представляють інтереси фаст-фудів, натомість наводять власні дослідження і стверджують, що вживання гамбургерів або чизбургерів -  абсолютно безпечне. Плюсом для виробників швидкої їжі слугує й те, що більш ніж за 50-річну історію їх функціонування не було гучних скандалів із приводу шкідливості такої їжі. Лише наукові дослідження, що сприймаються на рівні рекомендацій.

      У склянці «Кока-коли» міститься 5 чайних ложок цукру (це денна норма людини). «Кола-лайт» містить шкідливі цукрозамінники, що викликають порушення серця, алергію, онкозахворювання.

     М'ясо для фастфудівського раціону отримують із тварин, яких годують спеціальним гормональним кормом.

Фахівці з Науково-дослідного інституту біології Харківського національного університету провели експеримент – і були шоковані .

    Навесні 2008 року вчені почали першу серію експериментів . Відібрали групу молодих пацюків, бо їх цікавив вплив «швидкої їжі» саме на організм, що розвивається. Кожна з тварин важила 100 грамів. Упродовж експерименту раціон гризунів був змішаний: 50% становили страви фаст-фуду і ще 50% – звична для них їжа. До того ж, одні тварини отримували гамбургери та картоплю фрі, а інші – сухарики та чіпси. Була й контрольна група, яка нормально харчувалася. Три місяці спостерігали за ними.

     І отримали результат: пацюки, в раціоні яких були гамбургери та картопля, “обганяли” за вагою своїх ровесників із контрольної групи, які не їли фаст-фуду. Помітили цікаву закономірність: хоча тварини і мали більшу вагу, та їхні внутрішні органи відставали у розвитку, зокрема серйозні проблеми були з печінкою. Також зафіксували зміни щодо білка в сироватці крові. Змінилися не на краще й імунологічні показники.

     Пацюки ж на чіпсово-сухариковій «дієті» суттєво відставали в рості та масі. Деякі фізіологічні показники у них також змінилися, однак незначно.

    Після цього етапу науковцям стало цікаво, що ж станеться зі щурами, якщо вони їстимуть лише фаст-фуд.

     Друга серія експериментів за своїми результатами стала значно цікавішою . Пацюків перевели на стовідсотковий фаст-фуд – i отримали цілком протилежні результати.

     Якщо щуренята їли лише гамбургери та картоплю фрі, то їхня маса тіла значно відставала від цього показника у контрольній групі.

     Це означає, що гризуни вживали забагато вуглеводів, однак їм бракувало вітамінів та інших корисних для здоров’я речовин. Ті ж пацюки, які поїдали сухарики та чіпси, за три місяці не виросли зовсім. Коли їхні ровесники з контрольної групи мали вже по 400 грамів, вони і надалі важили по 100 г. А у певний момент пацюки взагалі відмовилися їсти фаст-фуд. Науковці  думали, що вони помруть, довелося перевести тварин на нормальну їжу. Однак на той час у їхньому організмі вже почалися незворотні зміни.

7.Чи загрожують фаст-фуди українцям?

     Досвід практики фаст-фудів у нас невеликий, тому й наслідків поки що начебто не видно. Адже такі заклади стали масовим лише кілька років тому. Однак, беручи до уваги темпи розширення мережі закладів швидкого харчування, цілком ймовірно, що одним із аспектів західного іміджу, який ми з кожним роком дедалі більше перебираємо, буде масове ожиріння та супутні з ним проблеми.

      Наші вітчизняні соціологи стверджують: майже кожен сьомий мешканець великих міст України відвідує ресторани швидкого харчування не менше кількох разів на тиждень. Чоловіки навідуються до таких закладів частіше, ніж жінки. А завсідники – молодь.

     За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, майже 177 мільйонів дітей у світі страждають на захворювання, що так чи інакше пов’язані з надлишковою вагою. Всесвітня організація охорони здоров’я прогнозує, що до 2015 року з проблемою ожиріння стикнуться 2,3 мільярда людей, старших 15 років.

     Згідно з даними соціологічного дослідження, в Україні за віковим розподілом є чітка тенденція: що молодша людина, то частіше вона їсть фаст-фуд. Нині третина молоді споживає такі страви ледь не щодня! А, як свідчать результати досліджень, «швидка їжа» найбільшої шкоди завдає саме молодому організму.

    Проте головний дієтолог України Петро Карпенко переконаний, що і в закладах швидкого харчування є страви, які можна давати дітям.

    Є салати, соки. А смажена картопля? Вона, навпаки, краща, ніж домашнього приготування, бо там використовують спеціальну олію.  Звісно, фаст-фуд – це не щоденне харчування. Це тимчасова їжа, коли людина просто не має змоги поїсти нормально.  Однак і так зрозуміло: якщо споживати фаст-фуд щодня, то користі від цього не буде.

    Українські дієтологи підтверджують, що «завдяки» такому раціону людина швидко набиратиме вагу. До того ж, прогресуватимуть хронічні недуги – наприклад, відбуватиметься загострення гастритів, холециститів. При тривалому споживанні фаст-фуду неминучі захворювання печінки та жовчовивідних шляхів.

        Сьогодні щодня ресторани «швидкої їжі» відвідують 400 тисяч українців. За місяць – це близько 12 мільйонів.
        В Україні працює майже 1500 закладів швидкого харчування. Хоча насправді точна цифра невідома, адже більшість фаст-фудів у документах записані як кафе.
     У той час, коли кількість фаст-фудів у нашій країні невпинно зростає, за кордоном уже забороняють відкривати такі заклади. У деяких країнах світу вже діють обмеження на рекламу нездорової їжі. Так, на початку 2008 року у Великобританії набула чинності повна заборона на телерекламу таких продуктів під час трансляції програм для підлітків. Йдеться про чіпси, горіхово-шоколадні батончики, іншу їжу та напої, що містять велику кількість жирів, цукру та солі.

     Хочете зберегти здоров'я — вживайте натуральну їжу домашнього приготування!

Використана література

1.Василенко Л.Б. Основи безпеки життєдіяльності. 6 клас: Посіб. для

вчителя. — X.: Ранок, 2001.

2.Воронцова Т.В., Пономаренко В.С. Основи здоров'я: Підруч. для 8-го класу загал ьноосвіт. навч. закл. — К.: Алатон, 2008.

3.Гарднер Є.С. "Харчування похапцем": перекл. з Франц. /Э.С.Гаднер - видавнича об'єднання "Культура", 1999.

4.Єйзенберг А. та ін... Фаст - фуд: пер. с англ. / А. Єйзенберг, Х. Муркофф, С. Хатавей; ХудожА. А. Шуплецов. - Мн.: Валев, 2001.

5.Котешева, І.А. Здоровий спосіб життя довголіття. / Ірина АнатоліївнаКотешева. - М.:РІПОЛ класик, 2008.

6.Матяш Н.Ю., Шабатура М.Н. Біологія: Підруч. для 9-го класу за-гальноосвіт. навч. закл. — К.: Генеза, 2009.

Категорія: Мої статті | Додав: Director (27.01.2016)
Переглядів: 3823 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук
Друзі сайту
  • Create a free website
  • uCoz Community
  • uCoz Textbook
  • Video Tutorials
  • Official Templates Store
  • Best Websites Examples

  • Copyright MyCorp © 2024
    Зробити безкоштовний сайт з uCoz