Головна | Реєстрація | Вхід | RSSЧетвер, 28.11.2024, 16:40

Сайт вчителя хімії 

Острівщинської ЗОШ І-ІІІ ступенів 

Стельмащук Тетяни Миколаївни

Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Цікава хімія

  Цікаві факти з хімії , які ви точно не знали : 

- коли ми ріжемо цибулю і "плачемо" - то заслуга цих фіктивних емоцій  належить саме сірці , яка вбирається з грунту , де росте цибуля .

- у головному мозку людини за одну секунду відбувається 100 000 хімічних реакцій     

- у 1985 році група американських і англійських дослідників відкрили молекулярні сполуки з вуглецю, які сильно нагадують своєю формою футбольний м’яч. На честь нього і хотіли назвати відкриття, проте вчені не домовилися, який термін використовувати — football чи soccer (термін футболу в США). У підсумку з’єднання назвали фуллеренами на честь архітектора Фуллера, який придумав геодезичний купол, складений з тетраедрів.

 - йод відкрив в 1811 році французький хімік Б. Куртуа Існує — така версія відкриття йоду. Відповідно до неї, винуватцем відкриття був улюблений кіт Куртуа: він лежав на плечі хіміка, коли той працював в лабораторії. Бажаючи розважитися, кіт стрибнув на стіл і зіштовхнув на підлогу судини, які стояли поруч. В одній з них перебував спиртовий розчин золи морських водоростей, а в іншій — сірчана кислота. Після змішання рідин з’явилася хмара синьо-фіолетового пару, що було не чим іншим як йодом.

- новий хімічний елемент отримав ім'я Коперніка
Німецькі вчені нарешті вигадали назву новому хімічному елементу, відкритому ще 13 років тому.
Найбільш важкий елемент періодичної системи Менделєєва під номером 112, відкритий (синтезований) в 1996 році, нарешті отримав власну назву.
Група вчених з Інституту дослідженню важких іонів імені Гельмгольца запропонували назвати його "копернікієм", на честь польського астронома Миколи Коперніка, який створив в XVI столітті геліоцентричну картину світу.
"Ми хотіли б вшанувати пам'ять видатного ученого, який змінив точку зору людини на світ", - зазначив Сігурд Хофман, голова наукової групи, яка відкрила елемент.
Зараз "копернікій" є найважчим з офіційно підтверджених атомів. Затримка з визначенням назви у 13 років була пов'язана з необхідними процедурами в Міжнародному союзі чистої і прикладної хімії. Досі його робочою назвою було "унунбій" (від латинських цифр "один-один-два").

- У таблицю хімічних елементів Менделєєва офіційно додано чотири нових хімічних елементи з атомними номерами 113, 115, 117 і 118 - У таблицю хімічних елементів Менделєєва офіційно додано чотири нових хімічних елементи з атомними номерами 113, 115, 117 і 118, що завершило її сьомий період. Елементи офіційно верифіковані Міжнародним союзом теоретичної і прикладної хімії. Їх відкриття відбулися набагато раніше, однак тільки зараз їх вдалося підтвердити. Елементи 115, 117 і 118 були відкриті об'єднаною командою американських і російських вчених. 113-ий елемент синтезували японські вчені у вересні 2004 року, розігнавши на прискорювачі і зіткнувши цинк-30 і вісмут-83. Зараз елементи мають тимчасові назви: унунтрій (Uut або елемент 113), унунпентій (Uup або елемент 115), унунсептій (Uus або елемент 117) і унуноктій (Uuo або елемент 118). Пізніше команди, що відкрили елементи, дадуть їм офіційні найменування.

- назви таких елементів у перекладі з грецької мови означають:

актиній – "промінь" аргон – "недіяльний" астатин – "нестійкий" барій – "важкий" бром – "зловонний" водень – "народжуючий воду" диспрозій – "важкодоступний" ; йод – "фіолетовий";  іридій – "райдуга" ; кисень – "кислоту утворюю" ; ксенон – "чужий" ; криптон – "прихований" ; літій – "камінь" ; осмій – "запах" ; протактиній – "перший промінь" ; селен – "місяць";  талій – "зелена гілка" ; технецій – "штучний" ; фосфор – "світлоносний" ; фтор – "руйнуючий" ; хлор – "зелений" ; хром – "забарвлення"

- назви таких елементів у перекладі з латинської мови означають: рутеній – "Росія" ; телур – "земля" ; галій – "Франція" ; гафній – "Копенгаген" ; полоній – "Париж" ; полоній – "Польща";  гольмій – "Стокгольм" ; радій – "промінь"

- найнижчу точку плавлення має метал ртуть – – 39°.

- найвищу точку плавлення має метал вольфрам – + 3370°.

- до легких металів умовно відносять такі з них, які мають питому вагу меншу за 5. Це – літій (0,53), натрій (0,97), калій (0,86), рубідій (1,52), цезій (1,90) тощо.

 - найважчими металами вважаються: вольфрам (19,3), золото (19,32), іридій (22,4), осмій (22,5), плати¬на (21,4), реній (21,0).

- найкращу електропровідність мають метали: срібло, мідь, золото, алюміній, магній, молібден.

- є бактерії, які в процесі розвитку засвоюють такі метали, як молібден, вольфрам, цинк, свинець, мідь, марганець.

- до складу кісток людини входить кальцій та фосфор, у печінці відкладається залізо, у м'язах – калій.

- з відходів під час очищення міді добувають срібло, золото і селен.

- якщо у ґрунті не вистачає міді, припиняється розвиток насіння у злаків, а люди і тварини хворіють на своєрідний вид анемії – малокрів'я.

-  у римських гробницях знаходили бронзові пера, які виготовлялись для письма.

- золото і мідь були найпершими металами, з якими познайомилась людина.  

- для добування однієї тонни радію треба переробити 500 мільйонів тонн руди.

- у мулі на дні океану радію більше, ніж у гірських породах на суші. Пояснюється це багатовіковим розми¬ванням радіоактивних руд.

- ртуть чудово розчиняє різні метали, в тому числі й золото. Тому ртуть використовують для добування різних дорогоцінних металів. Спочатку дістають амальгаму (сплав ртуті з металами), з якої легко виділяється ртуть.

- сучасна медицина потребує пластинок із танталу, якими заміняють деякі кістки черепа.

- найтвердішим із металів є хром!

- бобові рослини, що ростуть на ґрунтах, багатих на молібден, концентрують його в собі. Тварини, які поїда¬ють ці рослини, тяжко хворіють.

- перша в світі атомна електростанція потребує 20 кг урану на рік. Якби вона працювала на вугіллі, то його щорічно витрачалося б 20 000 тонн.

- листок заліза товщиною 0,001 міліметра прозорий, як скло. ...у воді водень розчиняється у два рази гірше, ніж кисень.

- назва алмазу походить від арабського слова, що в перекладі означає "непереможний за твердістю".

- алмаз розчиняється у розплавленій калієвій і натрієвій селітрах.

- у 1565 році в Англії був виготовлений перший олі¬вець з графітовим стержнем.

- з усіх порошків, які застосовуються в промислово¬сті, сажа має найменші розміри, що становлять 16 –300 мілімікрон.

-  тільки в одній покришці автомобіля "ЗИЛ-150" міс¬титься 13 кілограмів сажі.

- з дерева можна виготовити понад 20 тисяч видів різної продукції, в тому числі папір і каучук, штучний шовк і ліки, кіноплівку і духи, смолу і пластмаси.

- щоб спалити один кілограм кам'яного вугілля, тре¬ба 12 кілограмів повітря.

- у Брюсселі, на виставці винаходів, демонструвались сірники, кожен з яких можна було б запалити 18 раз.

- на вулицях Парижа з'явилися кисневі будки-автомати. Хворі на серце тепер мають змогу протягом певного часу подихати чистим киснем і, таким чином, нор¬малізувати своє дихання. - повітря хвойних лісів насичене озоном.

- озон у твердому і рідкому стані надзвичайно вибухонебезпечний.

- кисень, поглинаючи ультрафіолетові промені сонця, перетворюється в озон, що запобігає їх руйнівній силі. Це забезпечує життя на землі.

- на висоті понад 1000 кілометрів над землею у атмосфері найпоширеніші – водень і гелій.

- з усіх відомих нам хімічних елементів у рідкому стані перебувають лише два: з металів – ртуть і неметалів – бром.

- щоб добути один кілограм йоду, треба спалити 6700 кілограмів морських водоростей.

- один кубічний метр чистої води важить при нулю градусів майже 1 т, а лід – 917,7 кг. Ось чому лід пла¬ває на поверхні води.

- водяна пара приблизно в 1250 раз легша за воду і мало не в два рази легша за повітря, тому вона піднімається вгору.

- маленька краплинка води важить 0,018 грама.

- у кубічному метрі 25 мільйонів крапель води. Якщо таку кількість води вичерпувати по одній краплині в секунду, то доведеться затратити майже рік.

- в одній тонні океанічної води міститься в середньому 35 кілограмів різних солей.

- у людському організмі міститься 65% води.

- у давнину воду вважали одним із звичайних хімічних елементів.

- тонкий струмінь води, що подається під великим тиском, може з успіхом замінити пилку.

- під час танення льоду у морській воді спочатку тане та частина льоду, де найбільше солей. Якщо з такого льоду зливати перші порції води, то можна дістати "прісний лід".

- у концентрованій азотній кислоті розчин лакмусу та індиго знебарвлюються.

- тліюче деревне вугілля самозагоряється у азотній кислоті, яка кипить.

- на дні Чорного моря є сірководень, який виробляють там особливого виду бактерії.

- охолоджена до нуля градусів і змішана із снігом сірчана кислота не підвищує температури, як у суміші з водою, а навпаки знижує її до – 43°.

- сірчана кислота вбирає вологу з повітря. Ось чому її ставлять між рамами вікон на зимовий період. Сухі шибки не потіють і не замерзають. ...мармур, кремнезем та кам'яна сіль під великим тиском стають пластичними.

- сучасне скло має майже той самий склад, що І в часи середньовіччя. Винайдено скло в 5 – 3 ст. до н. е.  

- скло, що не б'ється, було винайдено в Римі за 34 роки до н. е. Щоб не розголосити таємниці виготовлення цього скла, імператор Тіберій наказав відрубати винахідникові голову.

- у давнину сіль була надзвичайно дорогою. У Давньому Римі солдатам платили за службу сіллю.

- у часи середньовіччя суспільне положення людей визначало право сидіти за столом вище або нижче того місця, де стояла сіль.

- за побудову одного із визначних храмів у Бірмі горці плем'я нага запросили всього-на-всього шість пудів солі.

- коли б виділити із морських вод усю кухонну сіль, то можна було б покрити нею всю сушу земної кулі товщиною 130 метрів.

- сахарин хоч і солодший за цукор у кілька сот разів, але він не засвоюється організмом, а є тільки смаковою речовиною.

- учені винайшли такий клей, який може склеювати деталі так міцно, що склеєне місце стає набагато міцнішим від матеріалу самої деталі.

- у Чехословаччині побудовано міст, всі частини якого з'єднані за допомогою синтетичного клею. Під час випробувань міст витримав навантаження в 150 кг/см2.

- у голках ялини вітаміну С у 5 раз більше, ніж у апельсинах та лимонах.

- з янтарю можна добувати янтарну кислоту. Оброблене нею насіння кукурудзи, ярої пшениці та інших культур підвищує їх урожайність на 10 – 30% . На 100 кілограмів насіння кукурудзи, буряків або моркви її треба взяти всього лише один грам.

- у кісточках вишень, слив, персиків та мигдалю є багато дуже отруйної синильної кислоти. Велика кількість з'їдених кісточок може викликати параліч або й смерть.

- є комахи, що й метали руйнують. Це жуки-короїди, жуки-вусачі, гусінь шовкопрядів, терміти.

- до природних волокон належать: бавовна, шерсть, шовк, льон і азбест.

- перша експериментальна фабрика штучного шовку в Росії була збудована в 1909 році.

- вірьовка з ацетатного шовку може витримати навантаження до 30 тонн.

- анідна нитка товщиною в один міліметр, яку добувають з газу, витримує вагу дорослої людини.

- ацетатний шовк пропускає ультрафіолетові промені. В легкій одежі, зшитій з цього шовку, можна навіть загоряти.

- капрон не боїться сирості і плісені. Тому й використовується він у рибальстві. Капронові сіті місяцями перебувають у воді, вони не гниють, їх не треба смолити.

- з однієї тонни нафти тепер добувають 400 кілограмів різних видів пластичних мас.

- пластмаса "тефлон" відрізняється великою хімічною стійкістю. Вона не піддається дії "царської водки" і інших кислот, витримує температуру до +300°.

- плити із пінопласта з низькою теплопровідністю використовують тепер у холодильниках.

- з метою поглинання звуку пінопласти широко використовують у студіях звукозапису, концертних залах, цехах заводів.

- на літаку "ТУ-104" більше двох тисяч пластмасових деталей.

- для зменшення шуму в ескалаторах метрополітену працюють шестерні із пластмаси.

- у майбутньому будинки будуватимуть із полімерних матеріалів, які будуть у 20 – 25 раз легші сучасних, цегляних.

- для добування однієї тонни синтетичного каучуку потрібно всього лише 2000 кубометрів газу, який за одну годину може дати одна свердловина.

- з однієї тонни природного газу добувають 450 кілограмів ацетилену, 100 – 130 кілограмів етилену, 50 – 60 кі¬лограмів сажі, 1300 – 1500 кубометрів водню.

Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Листопад 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Архів записів
Друзі сайту
  • Create a free website
  • uCoz Community
  • uCoz Textbook
  • Video Tutorials
  • Official Templates Store
  • Best Websites Examples

  • Copyright MyCorp © 2024
    Зробити безкоштовний сайт з uCoz